Kinga Burek / Katarzyna Jarząb – STYKI

styk
(1.1) elektr. element obwodu, pozwalający włączać lub wyłączać przepływ prądu
(1.2) miejsce, w którym dotykają się dwie płaszczyzny, figury itp.
synonimy:
(1.2) kontakt
slang:
(1.1) styki w mózgu, popalone styki
(1.2) lęk, schiza

Kinga Burek tworzy za pomocą szybkich, szkicowych, zamaszystych gestów, celowo niechlujnych, trącących amatorską nieudolnością. Jej obrazy powstają w krótkim czasie, pod wpływem buzujących emocji, wewnętrznych napięć. Rozpiera je dynamiczny i brutalny ruch pędzla, zgodny z tematyką, jaka porusza i inspiruje artystkę – przemoc i opresyjne systemy, przefiltrowane przez jednostkowe doświadczenie oraz wewnętrzne stany przeżywania – pełne sprzeczności, bólu, lęku.

Z niefiguratywnych prac Katarzyny Jarząb emanuje spokój i równowaga – są podporządkowane regule, a wzorcem dla niej są pojęcia wyjęte z teorii muzyki (takie jak wyliczenie, uproszczenie, repetycja, kombinatoryka) – artystkę interesuje, niczym porządkowanie czasu za pomocą dźwięku, porządkowanie przestrzeni środkami wizualnymi oraz towarzyszący temu rytm i kontemplacja.

Wystawa, za pomocą tytułowych styków (miejsc dotyku), bada możliwości kontaktu, interakcji i odkrywania znaczeń w zestawieniu tych odmiennych dzieł. 

Wernisaż: 30 czerwca o godz. 19, ul. Krakowska 34/5, Kraków

Otwarte 30.06-16.07.2023, czw-nd, 17:00-20:00

Kuratorka: Alicja Gołyźniak

Newsletter – bądź na bieżąco z naszymi działaniami

W newsletterze informujemy głównie o organizowanych przez nas wydarzeniach kulturalnych i od czasu do czasu dzielimy się ważniejszymi informacjami z życia organizacji.